Sté výročí československé koruny, Rakovník

24. 9. 2019
Místo konání: Rakovník - Rakovník

Rakovnický archiv hostí výstavu ke stému výročí československé koruny 12.9.2019 Státní okresní archiv Rakovník hostí Výstavu 100. výročí československé koruny 1919-2019, kterou připravil ve spolupráci s Numismatickým kroužkem Rakovník, který letos slaví 40 let existence, s podporou města Rakovníka a obecního úřadu Chrášťany. Zahájení výstavy 100. výročí československé koruny 1919-2019, která je k vidění v přednáškovém sále Státního okresního archivu Rakovník. Z pohledu numismatiky se jedná o zásadní výročí, symbolizující suverenitu našeho státu. Výstavu, která je k vidění v přednáškovém sále, je možné navštívit od 12. do 30. září v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin. „Jsem ráda, že se tato výstava koná právě v prostoru archivu. Lidská společnost se totiž zabývala penězi po generace. Avšak numismatika není pouze o mincích, bankovkách, poukázkách či směnkách, tedy prostředku platidla, ale v určité fázi je to i sběratelská záležitost,“ uvedla ředitelka SOkA Rakovník Renata Mayerová. Výstava přibližuje historii československé koruny, v níž se odráží i různé společenské změny. „Výstavu jsme uspořádali nejen pro ty, kteří se numismatikou zabývají a je jim blízká, ale třeba také pro školy, aby nastupující generace viděla část historie, případně se z ní poučila a neopakovala chyby, které se dají vyprávět i pomocí numismatiky,“ vysvětluje Martin Cvak, člen rakovnického numismatického kroužku. Ten si za čtyřicet let existence prošel určitým vývojem. „V osmdesátých letech byla taková tendence, kdy měl stále více členů, ale po společenských listopadových změnách začal počet členů postupně ubývat. Lidem se otevřely možnosti, které dříve nebyly, nicméně máme i mladé členy. Je třeba říci, že numismatický kroužek se oproti jiným kroužkům drží i nadále a věnuje se svému původnímu poslání," dodal Martin Cvak.

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
sobota 27. 4. déšť se sněhem 9/2 °C