Škol.porad.pracoviště

Konzultační hodiny: úterý 14:10 - 14:55

Telefon: 723 122 549
E-mail: katerina.lauberova@zsmscista.cz

Školské poradenské pracoviště se nachází ve druhém patře školní budovy.

Výchovný poradce

Mohu vám poradit

• s výukovými nebo výchovnými problémy
  • s kontakty na odborná pracoviště (pedagogicko-psychologická poradna, speciální centra)
  • s volbou povolání a s přijímacím řízením na střední školy

Náplň práce výchovného poradce

1. Péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami

• ve spolupráci s ostatními pedagogickými pracovníky sleduje žáky s výukovými, výchovnými problémy
  • poskytuje poradenskou činnost pro žáky v obtížných situacích
  • zajišťuje případné vyšetření v PPP, SPC
  • pomáhá učitelům zprostředkovat podklady pro psychologická a speciálně pedagogická vyšetření
  • vede evidenci integrovaných žáků ve škole
  • metodicky pomáhá učitelům
  • poskytuje poradenskou činnost pro rodiče

2. Kariérové poradenství

• poskytuje poradenskou činnost v této oblasti pro žáky a rodiče
  • informuje o studijních možnostech, pomáhá při vyplnění a včasném odeslání přihlášek ke studiu
  • spolupracuje s třídními učiteli vycházejících tříd v dané problematice
  • organizuje schůzky zástupců SŠ s vycházejícími žáky a jejich zákonnými zástupci, besedu s absolventy pro žáky 9. tříd
  • zpracovává přehledy o přijetí žáků

3. Další metodická a informační činnost

• předává informace z oblasti výchovného poradenství dalším pedagogickým pracovníkům
  • informuje žáky a jejich rodiče o činnosti pedagogicko-psychologické dalších poradenských službách v regionu (např. úřad práce,  speciálně-pedagogická centra)
  • poskytuje poradenskou činnost pro rodiče
  • spolupracuje s metodikem prevence

4. Vedení dokumentace

• soustřeďuje odborné zprávy o žácích v poradenské péči
  • vede databázi žáků s vývojovými poruchami učení, integrovaných žáků a pravidelně ji aktualizuje
  • vede jejich evidenci individuálních vzdělávacích plánů a spolu s ostatními pedagogy a PPP provádí vyhodnocení jejich účinnosti

Při přemýšlení o dalším působení a volbě povolání Vám mohou pomoci následující informace

Ke stažení: Přihláška na SŠ - vzor

Metodik prevence

S čím se na mě můžete obrátit?

Máte-li podezření, že se u Vašeho dítěte vyskytly projevy některé z následujících forem rizikového chování, nebo je v tomto smyslu ve škole někým či něčím ohrožováno, neváhejte mě kontaktovat.

Problémy se mohou týkat
  • nezdravých vztahů v kolektivu třídy a mezi žáky školy
  • užívání či experimentů s alkoholem, kouřením a dalšími návykovými látkami
  • látkových i nelátkových závislostí
  • vandalismu, sprejerství, krádeží, ničení osobních věcí žáků ve škole
  • fyzického a psychického ubližování a slovního napadání žáků ve škole, šikany
  • záškoláctví
  • patologického hráčství a návykové činnosti s tím spojené
  • projevů rasové a menšinové intolerance
  • domácího násilí a rizikového sexuálního chování
  • sebepoškozování
  • poruch příjmu potravy
  • nových náboženských hnutí (sekt) a příslušnosti k subkulturám a dalších problémů ovlivňující vzdělávání a výchovu žáků

Cílem nás, pedagogů, je vytvořit pozitivní atmosféru a přispět ke zdravému vývoji Vašich dětí. Aby naše práce byla úspěšná, potřebujeme komunikovat a spolupracovat s vámi, rodiči, protože Vy znáte své děti a jejich potřeby nejlépe. Prosím, obracejte se na nás se záležitostmi, které vnímáte jako problematické, abychom mohli hned v zárodku zachytit jakékoliv nezdravé projevy v prostředí třídy či celé školy.

V závažnějších případech Vám poskytneme radu a kontakty na odborníky a specializovaná pracoviště.

Primární prevence na naší škole probíhá v souladu s metodickými dokumenty MŠMT, které naleznete na stránkách MŠMT.

Dne 8. března 2019 byla schválena Vládou ČR Národní strategie primární prevence rizikového chování dětí a mládeže na období 2019 – 2027a Akční plán realizace Národní strategie primární prevence rizikového chování dětí a mládeže na období 2019 – 2021 (USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 18. března 2019 č. 190) usneseni_vlady_c._190_ns.doc usneseni_vlady_c._190_ns.doc (169,00 KB).

Národní strategie primární prevence rizikového chování dětí a mládeže na období 2019 – 2027 narodni_strategie_primarni_prevence_2019_27.pdf narodni_strategie_primarni_prevence_2019_27.pdf (1,48 MB)

Program poradenských služeb Typ: PDF dokument, Velikost: 177.89 kB

dnes, sobota 20. 4. 2024