8.3. - 12.3. - U nás doma na statku

Poznáváme domácí a hospodářská zvířata a jejich mláďata podle hlavních znaků. Dozvíme se o jejich užitku, čím se živí a jak se máme o hospodářská zvířata starat.

1. Obrázkové pohádky. Přečtěte si společně pohádku O kohoutkovi a slepičce. Tím, že jsou pohádky obrázkové, děti Vám s nimi pomůžou. Dbejte na správné skloňování slov (obrázků).

Kohoutek

zvířata

2. Poznáš zvířata v levém sloupečku? Víš, na jaké písmenko zvířata začínají a na jaké končí? V pravém sloupci k nim najdi mláďátko, pojmenuj jej a spoj čarou. Dbejte na správný úchop tužky (špetkovitý - viz obrázek níže).

mláďata

úchop

3. Poznáš, co za zvíře je na obrázku? Na jaké písmenko začíná a na jaké končí? Zkus si pojmenovat a správně přiřadit všechny geometrické tvary.

tvary

4. Co je na obrázku za zvířata? Víš, kde bydlí? Jak se jmenuje jejich mládě? Co takové zvíře jí? Najdi jejich správný stín. Pozoooor, je to pro chytré hlavičky.

stín

5. Najdi kočičku. Spočítej, kolik je holoubků a rozlušti rýmující hádanky. Ukaž mamince, jak jsi šikovný a že už umíš vymyslet rým sám. (bobr X obr, slepice X opice, ....).

hádanky

6. Puzzle. Vyber si a poskládej zvířata. Jsou to zvířata domácí? Nebo žijí v ZOO? Nebo snad dokonce v lese? Vystříhej a nejdříve zkus zvíře poskládat bez předlohy, zvládneš to?

puzzle

ovce

kohout

7. Najdi vše, co je nakreslené v sloupci vpravo. Pojmenuj všechna zvířata, zkus najít ta, co mají něco společného a řekni, kde na obrázku je najdeš (předložky - před, za, na, ....).

předložky

8. Zvládl jsi předchozí úkol? Potom určitě zvládneš říct, kam se nám schovala kočička Micinka (opět předložky).

Míca

9. Vystřihni vajíčka. Poznáš, co je na nich napsané za číslo? Přiřaď správné vajíčko s číslem před a za slepičku.

počty

10. Poznej obrázky v okénkách. Jaká je jeho první hláska? Popros maminku, aby ti pomohla a ukázala ti to písmenko, na které obrázek začíná - to zakroužkuj.

první hláska slova

11. Přeškrtni ty obrázky, které v okénku NEJSOU stejné. Snažte se děti navést k tomu, aby pracovaly systematicky (začít od prvního řádku zleva doprava, pokračovat druhým řádkem zleva doprava, ........).

shody - rozdíly

12. Prstoví maňásci. Vystřihněte si zvířátka, vybarvěte je a můžete si doma zahrát divadlo.

maňásci

13. Zní tyto dvojice slov stejně? Přečtěte dětem zřetelně dvojici slov a zeptejte se jich, zda je slyší stejně (úplně stejně). Jedno je dlouhé, jiné krátké, další zní stejně atd..

pís – pis

kol – kol