1.3. - 5.3. - Jaro vítej

Jaro vítej - pozorujeme jarní počasí a změny v přírodě, poznatky si dáváme do souvislostí se střídáním ročních období, vyprávíme si o svých zážitcích a zkušenostech s počasím a jarem, povíme si, co se stalo se sněhem.

Příloha č. 1 - pohádka

Proč ovečky nosí zvoneček?

Byla jedna ovečka a jeden beránek. Oba se velice těšili na jaro, až budou mít jehňátko. Když se jehňátko narodilo, nastaly mamince ovečce a tatínkovi beránkovi velké starosti. Jehňátko bylo totiž hodně neposedné, zvědavé a všetečné. Všude vlezlo, všechno ochutnávalo a často se toulalo. Ovečka a beránek si lámali hlavu, jak to udělat, aby se jim jehňátko nakonec neztratilo a nezadávili je v lese vlci. Na louce jehňátko stále hlídali, pořád se po něm ohlíželi, ale stačila chvilka nepozornosti a jehňátko hupky, dupky a už bylo v lese. Takové to bylo nerozumné jehňátko! Marně mu tatínek beránek domlouval, že může v lese zabloudit a už nenajde cestu domů. Marně mu maminka ovečka vyprávěla, že ho mohou v lese chytit vlci. Jednou chodil ustaraný beránek po louce a stále přemýšlel, jak uhlídat neposlušné jehňátko. Najednou uslyšel, jak zvoní na kostelní věži zvon. Hlas znovu se daleko rozléhal, a tak beránka napadlo: "Dáme jehňátku na krk zvoneček, abychom stále slyšeli, kde chodí!" A tak dosstalo neposlušné jehňátko na krk zvoneček, aby se neztratilo. A druhý zvoneček dostala na krk i maminka ovečka, aby neposedné jehňátko slyšelo, kde se jeho maminka právě pase.

Otázky, které souvisí s textem:

Kdy se rodí většina mláďátek?
Kdy přilétají ptáci z teplých krajin? Proč tam ptáci odlétaji? Proč odlétají třeba vlaštovky?
Kolik je ročních období? Dokážeš je vyjmenovat? Podle čeho jednotlivá roční období poznáš?
Jak se změní počasí? Jak se na jaře oblékáme?

Pranostiky související s jarem: (na jména Jiří a Řehoř)

Na svatého Řehoře čáp letí od moře.
Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři.

Příloha č. 2 - pohybové cvičení

Mává křídly slepička, (pohyby "křidýlek")
snesla právě vajíčka. (krouživý pohyb pokrčených paží před tělem - "mlýnek")

Kohoutek k ní rychle běží, (kruhy pokrčenýma rukama po stranách těla - "vláček")
pyšný je, tak čechrá peří... (otočka s třepáním zapažených paží)

Příloha č. 3 - jarní vyrábění

Můžeme si doma jaro začít pomalu připomínat tím, že si vyrobíme nějaký jarní výrobek. V obrázcích níže najdete inspiraci na vyrábění pomocí ručiček, nožiček a prstíků (poslední obrázek lze tvořit také za pomocí prstíků).

.....

Příloha č. 4 - pracovní listy

Zvládnete vypracovat úkoly?

1. Najdi 10 rozdílů