19.4. - 23.4. - Čáry, máry

Čáry, máry - seznámíme se s lidovou tradicí Pálení čarodějnic, povíme si o životě čarodějnic, naučíme se čarodějnické zaříkávání.

Příloha č. 1 - Zaklínadlo a povídání k obrázku. Zkuste dětem přečíst opravdové čarodějnické zaklínadlo a nechat děti, zda vám k jednotlivým obrázkům něco poví, co to je, co s tím čarodějnice dělá, na co to může používat, proč to má atd.

Zaklínadlo baby jagy (M. Kružíková)

Abraka, dabra,
láry, fáry,
kostěná noha,
černá Máry.

Čarujem bouřku,
čarujem sucho,
na čáry stačí
Babské ucho.

Na čáry stačí
čertí rohy,
dva zuby dračí, muří nohy.

Čarujem, čarujem,
máme hůlku -
někdo má malou,
někdo půlku.

Enyky, benyky
hadí jedy,
mávneme hůlkou
naposledy:

Ať je tu pití,
jídla ranec,
ať je tu hudba,
divoký tanec!

Příloha č. 2 - čarodějnické básničky (nezapomeneme kouzlit rukama)

Kouzelník

Čáry máry, čáry fuk,
ať jsi holka nebo kluk.
Naučím tě kouzla, triky,
ententýky, dva špalíky,
z kapsy tahat kapesníky.

Čáry, máry, omáčka

Čáry, máry, omáčka, (napodobujeme čarování)
podívejme na ptáčka!

Letí, letí, poletuje, (napodobujeme mávání křídly)
písničku si prozpěvuje.
Jakou? (vybereme si libovolnou písničku a zazpíváme ji)

Příloha č. 3 - Copak si to asi vyrobíme? A protože fantazii se meze nekladou, tak je jen na vás, jakou ČARODĚJNICI si vyrobíte, my jsme vybrali dvě čarodějnice, které se nám líbí nejvíce.

..

Příloha č. 4 - Znáte pohádku Malá čarodějnice? Doufáme, že ano. Možná vám obrázek napoví. Pokud máte doma knížku o Malé čarodějnici, tak si ji určitě přečtěte a pokud knížku nemáte, tak přikládáme odkaz na pohádku na YouTube, kde si ji můžete pustit. A obrázek si samozřejmě můžete vybarvit.

Příloha č. 5 - Pozor, na řadu přichází opravdové kouzlo (pokus)!! Zde vkládáme pouze obrázek, ale postup se dozvíte ve videu na vašich e-mailových adresách. Budete potřebovat mléko, jar, barvy a vatovou tyčinku.

Příloha č. 6 - A nyní něco pro šikovné kouzelníky a čarodějnice. Zvládnete obrázky rozstříhat a znovu složit?

..

Příloha č. 7 - Dále si můžete zkusit "přiřazovačky". V prvním pracovním listu je důležité poznat, který obrázek patří do jakého okénka. Ve druhém pracovním listu si zahrajeme obrázkové sudoku, v každém okénku se musí objevit všechny čtyři obrázky.

Příloha č. 8 - čarodějnická grafomotorika. Ručičky si rozcvičte máváním hůlky, potom obtáhněte cestu čarodějnice letící na koštěti.

Příloha č. 9 - čarodějnické omalovánky

Použité zdroje: www.pinterest.com, www.youtube.com