9.11.-13.11. Co umí vítr a déšť
Tento týden si povíme, jak se správně oblékat do daného počasí, jak funguje koloběh vody, jaká známe skupenství vody a jak je pro nás a pro přírodu voda důležitá.
Příloha č.1 Básnička s pohybem ,,Sychravé počasí" - vysvělíme si pojmy blesk X hrom, který z nich je vidět X slyšet. Aby si děti uvědomily, co je blesk (ten, co je vidět), vezmou si žlutou pastelku a blesky na obrázku obtáhnou - dohlédněte na správný úchop tužky, uvolněné zápěstí, správný tlak na podložku (plynulý tah).
Vítr fouká do dvora, - povíme verš a foukneme
slunce barví stromy. - malujeme štětcem do vzduchu obrys stromu
Chladný podzim přivolá - ruce kolem úst ,,voláme"
blesky, déšť a hromy. - ukazujeme prsty do nebe
Příloha č. 2 Uvědomění si střídání ročních období, co k danému období patří - odstřihněte podle přerušované čáry, zamíchejte, nechte děti přiřadit a povídejte si o jednotlivém obrázku (jaro + důvod přiřazení daného obrázku - co na něm je, proč to patří do jara).
Příloha č. 3 Co si oblékneme když prší, svítí sluníčko nebo sněží? Rozstříhejte dle čárek spodní čtverečky s oblečením a přiřaďte do správného sloupce dle toho, jak byste se do daného počasí oblékli. :) Propojte s předešlým úkolem (jaké počasí je na jaře, v létě, na podzim a v zimě)?
Příloha č.4 Vítr fouká a fouká. Kdy fouká nejvíce? (jaro, léto, podzim, zima). Zkus fouknout jako malinkatý větřík X jako silný vítr (vichřice) - zkus si fouknout třeba do míčku, do kousku vaty, do papírku a řekni, co se s ním stalo, když jsi foukl jako větřík a co, když jsi foukl jako vichřice. Pak vem tužku a zkus obtáhnout, jak fouká vítr na obrázku. Je to slabý větřík nebo vichřice? Zamysli se, podívej se na chlapečka dole a řekni, co si myslíš. :)
Příloha č.5 Prší, prší jen se leje. Obkresli dlouhé provazy deště na obázku a za odměnu si vybarvi deštník veselými barvami. :) Co se stane s deštěm, který spadne na zem? Podívej se dál, určitě se to dozvíš.
Příloha č. 6 Pusť si pohádku, ve které uvidíš, jak to s tím deštěm a vodou vlastně je.
https://www.youtube.com/watch?v=aHy-gWzCYN0
Příloha č. 7 Teď už víš, jak to s tím deštěm v přírodě je, podívej se na obrázek, spočítej a udělej tolik teček, kolik je třeba k danému obrázku udělat.
Příloha č. 8 Udělej si svůj déšť. Budeš potřebovat: sklenici, horkou vodu, talířek s ledem. Do sklenice nalej horkou vodu - stačí čtvrt nebo půl sklenice (opatrně!) a na sklenici polož talířek s ledem. Sleduj, co se ve sklenici začne dít. A co se bude dít s ledem?
Příloha č.9 Svůj déšť jste zvládli, teď jej zkuste přenést na papír. Udělej tolik kapek (otisků prstů), kolik je číslo v mráčku.
Příloha č.10 Když nám v přírodě napršelo tolik vody, podívej se, komu se v té vodě tak moc líbí. :) Zkusíš si rybičky vyrobit? (V jaké vodě rybičky žijou - rybník, řeka, moře, ...) Potřebuješ víčka z pet lahvlí, barevný papír, fixu, lepidlo a třeba ještě krepák na dozdobení. Fantazii se meze nekladou.
Příloha č. 11 Písnička o rybičce - ,,Rybička maličká" - vysvětlete si s dětmi, o čem se v písničce zpívá a písničku se naučte. :)
Příloha č.11 Dechové cvičení s rybkama. Použij naše šablonky, které si můžeš vybarvit (viz příloha níže) anebo si rybičky nakresli a vystřihni sám. Vezmi si 2 mističky a pomocí brčka rybičku nasaj a přenes do druhé misky, pozooooor, ať ti neupadnou. :))
Příloha č. 12 A víš, jak se z dešťové kapky může stát voda, která nám doma teče z kohoutku? Podívej se na další pohádku, kde je vše krásně vysvětleno.
https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M
Čerpáno z: www.rvp.cz, Pinterest, www.youtube.com