2.11.-6.11. Není drak jako drak

Vyrobíme si draka (pohádkového, papírového), procvičíme počty, zrak, sluch, paměť.

Příloha č. 1 Písnička ,,Není drak jako drak". Není nutné hrát a zpívat, stačí se naučit text jako básničku.

písnička

Příloha č.2 Výroba pohádkového draka. Budeme potřebovat papír, zelenou barvu, dlaň, fixu (černou, žlutou nebo oranžovou). Kdo chce, může drakovi vyrobit i jeskyni, ale nemusí být. :)

pohádkový drak

Příloha č. 3 Výroba papírového draka. jednoduché překládání papíru formátu A4.

1. Papír nejprve přeložte podélně na polovinu, poté rozložte a přeložte všechny rohy ke středové linii.

2. Dokreslete obličej (jak se usmívá, mračí, je vyděšný, stydí se, ...)

3. Zeptejte se dětí, jaký jejich drak je a proč? (Je smutný - PROČ?)

4. Vymyslete dráčkovi jméno. (Můžete zkusit vymýšlet jména od jednoho písmenka)

5. Vytvořte drakovi ocas - mašličky děti slepují ze dvou barevných proužků papíru překřížením a nalepují na papírovou stužku (či provázek, stužku).

6. Používejte s dětmi pojmy krátký X dlouhý (co bychom s ocáskem museli udělat, aby byl nejkratší a nejdelší?)

7. Můžeme navázat na hru ,,Všechno létá, co peří má" - dítě může reagovat zvednutím svého dráčka nad hlavu.

Příloha č.4 Dokresli drakům, co jim chybí (kontrolovat úchop tužky, uvolněné zápěstí, přiměřený tlak na podložku).

draci

Příloha č. 5 Srovnání draků od nejmenšího po největšího a obráceně. Vystřihněte si draky dle obdélníčků - hlídejte úchop nůžek a to, aby dítě stříhalo po čáře. :) + můžete s dětmi pojmenovat barvy.

nejmenší - největší

Příloha č.6 Vystřihněte si 5 dračích hlav s číslicemi 1, 2, 3, 4, a 5 a také 5 mašliček na ocas. na prázdný bílý papír si nakreslete obrys drakovy hlavy spolu s ocasem. Dle vyměněné hlavy dítě přikládá na ocas stejný počet mašliček. (4 na hlavě = 4 mašličky na ocasu).

počet mašlí

Příloha č.7 Vystřihněte si polovinu draka pod čarou a přiřaďte ke správné (totožné) polovině draka, který se vznáší ve vzduchu.

půlka

Příloha č.8 GEODRACI - Vystřihněte čtverec, trojúhelník, kruh a přidejte také obdélník (hlavy draků) a k nim stejné barevné tvary, které smíchejte a nechte děti tvary roztřídit, pojmenovat a přiřadit ke správnému tvaru hlavy draka. Ocas z provázku dělat nemusíte, stačí dětská představivost, která bude tvary pokládat do pomyslného ocasu. :)

geodrak

Příloha č.9 Homonymové pexeso - slova stejně znějící, mající ale jiný význam. Nejdříve si s dětmi vysvětlete všechny obrázky a že taková slova existují - zda vůbec slyší, že znějí stejně? Zároveň můžete procvičit také 1.hlásku daného slova (na jaké písmenko začíná Oko?), počet slabik (vytelskat a říct, kolikrát jsem tleskl/a). Pexeso rozstříhejte a můžete se pustit do hry. :)

pexeso

Příloha č.10 Pokud nám bude počasí přát a máte doma draka, neváhejte a utíkejte jej pouštět. Povídejte si o tom, jak je den drak vysoko, nízko, jestli letí rovně nebo do zatáček. Vymýšlejte s dětmi klidně příběh o tom, kam drak letí.

Fantazii se meze nekladou :))

Čerpáno z: Pinterest.com, rvp.cz,

skoro jasno 13 °C -1 °C