Mateřská škola "Kouzelný les"

Vesnička Čistá se nachází 18 km jihozápadně od královského města Rakovníka na rozhraní Středočeského a Západočeského kraje, jejíž hranici tvoří říčka Javornice. Čistecko je bohaté svými lesy, vodními toky a  rybníky, což ho činí  vyhledávanou rekreační oblastí. Čistá pro nás skýtá mnoho kouzelných zákoutí. Jsou to již zmiňované lesy, vodní toky, rybníky, dále pak sady, pole a nekončící polní cesty, ať se již vydáte kterýmkoliv směrem z Čisté.

V kronice naší vesnice je záznam z roku 1939, kdy z pohraničí byla do Čisté přemístěna městská mateřská škola. Od té doby byla v Čisté předškolní výchova zajištěna. Pro úbytek dětí v roce 2000 došlo k přestavbě v základní škole, která pro vznik nové mateřské školy uvolnila 2 učební třídy, 1 kabinet a část bývalého kina v přízemí budovy. Mateřská škola je součástí základní školy od září 2001.

Naši MŠ navštěvují děti i z okolních a spádových obcí – Břežany, Hedecko, Zdeslav, Nová Ves, Kůzová, Křekovice, Velká Chmelištná, Bělbožice, Šípy, Milíčov a Všesulov.

Budova ZŠ se nachází v samotném středu naší obce Čistá. Jedná se o historickou stavbu typické vesnické školy, která byla dostavěna a slavnostně otevřena 1.9.1926. Od té doby prošla řadou změn, úprav a rekonstrukcí. S kostelem sv.Václava a radnicí tvoří dominanty Čisté. ZŠ stojí podél III. rychlostní silnice směrem na Jesenici. I když tato silnice není moc rušná, děti chodí do školy bočním vchodem. Samozřejmě je tato silnice opatřena zebrou a příslušnými dopravními značkami. S dětmi se snažíme tuto silnici přecházet jen velmi zřídka. Raději volíme vycházky po polních cestách, které jsou od budovy školy nedaleko.

Prostory mateřské školy se skládají z herny (po obědě se mění tato místnost na ložnici – odpočinkovou místnost), jídelny (pracovny), menší herničky. Dále v mateřské škole najdete toalety, koupelnu (se sprchovým koutem), šatnu, výdejnu jídel, balkónek, místnost na pracovní materiál a místnost pro paní uklízečku s potřebným vybavením.

Součástí budovy školy je i školní jídelna v suterénu. Vybavení školní jídelny je každoročně modernizováno. Je zde připravována strava i pro děti ze ZŠ, zaměstnance a cizí strávníky dle nových poznatků o zdravé výživě. Strava je dodávána do MŠ a vydávána paní školnicí.

Součástí mateřské školy je i školní zahrada, která je orientována na západ od budovy. Zahrada je oplocená a je vybavena velkou herní sestavou, menší a větší herní sestavou, pískovištěm se zastíněním, lavičkami a zahradním domkem, ve kterém jsou uloženy hračky pro děti.

Jednou z výhod toho, že je MŠ součástí ZŠ vidíme v možnosti využívání tělocvičny, keramické dílny, počítačové učebny . Dále pak v možnosti společných výletů a divadelních představení na doplnění autobusu.

Kapacita MŠ je 36 dětí, kdy jsou děti rozděleny do 2 tříd. Třídy jsou heterogenní. 1. třídu navštěvují děti ve věku od 5 do 7 let (včetně dětí s odkladem povinné školní docházky), 2. třídu děti od 3 do 4 let.